Pierwszy taki recyklomat w Polsce

Efektem współpracy sieci Auchan Polska, firmy Remondis i Tetra-Pak jest innowacyjny, pierwszy tego typu w Polsce recyklomat. Pierwsze dwa tego typu urządzenia zostały zainstalowane w sklepie Auchan na terenie Centrum Handlowego Pasaż Łódzki.

Pilotaż będzie kontynuowany w wybranych marketach Auchan w Łodzi przez kolejnych 12 miesięcy.

Choć na polskim rynku pojawiło się już kilka pilotażowych systemów kaucyjnych, zaprezentowany przez Auchan, Remondis i Tetra-Pak wyróżnia to, że przyjmuje on aż 4 różne frakcje opakowań:

  • butelki PET,
  • aluminiowe puszki,
  • opakowania szklane,
  • kartony po żywności płynnej.

To najbardziej rozbudowana pilotażowa instalacja w środowisku sklepowym w Polsce. Za każde opakowanie wrzucone do recyklomatu klient otrzyma 6 groszy na kartę Skarbonka (program lojalnościowy sieci Auchan). Ważne, żeby opakowanie posiadało czytelny kod kreskowy i było zakupione w Polsce.

Programy pilotażowe systemów kaucyjnych są konieczne, aby uruchomienie systemu kaucyjnego w Polsce przebiegło płynnie, a wykonawcy mogli dopracować wszystkie szczegóły. Poza zwiększeniem poziomu recyklingu tego rodzaju opakowań, projekt będzie miał również aspekt edukacyjny, który obali mit, że karton po mleku czy soku wrzuca się do odpadów zmieszanych – ich miejsce jest w żółtym pojemniku do segregacji.

Opracowania związane z gospodarką o obiegu zamkniętym to jeden z kluczowych obszarów działalności Instytutu Technologii Paliw i Energii.

Zapraszamy do współpracy.



Przygotował: Radosław Lajnert
Zakład Ochrony Powietrza