W maju pisaliśmy o powstającym w Zawierciu jednym z pierwszych w Unii Europejskiej zakładów recyklingu baterii do aut elektrycznych. Zakład został w dniu 19 czerwca uroczyście otwarty. W ciągu jednego roku będzie można odzyskać metale bateryjne z 4 tys. ton baterii oraz metale szlachetne z 6 tys. ton materiałów. W nowym zakładzie przetwarzane będą zużyte akumulatory z ogniwami litowo-jonowymi z aut elektrycznych oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe. Odzyskiwane metale znajdą zastosowanie przede wszystkim ponownie w branży elektromobilności oraz w energetyce odnawialnej.

Kompleks o powierzchni prawie 23 500 m2 składa się z instalacji recyklingu baterii, rafinerii metali, innowacyjnej instalacji odzysku litu, kobaltu i niklu, zaawansowanej oczyszczalni ścieków technologicznych, a także nowoczesnych laboratoriów.

Do zasilania procesów produkcyjnych w zakładzie wykorzystywana jest odnawialna energia pozyskiwana z sąsiadującej farmy fotowoltaicznej o mocy 12 MW. Farma będzie zintegrowana z magazynem energii elektrycznej o pojemności 10 MWh stworzonym przez firmę Huawei.

Inwestycję zrealizowała spółka Elemental Strategic Metals, która jest już na etapie przygotowania kolejnego potężnego projektu inwestycyjnego.


Wsparcie przy projektach inwestycyjnych to jeden z kluczowych obszarów działalności Instytutu Technologii Paliw i Energii.

Zapraszamy do współpracy.Przygotował: Radosław Lajnert
Zakład Ochrony Powietrza