W dniach 22-23 kwietnia przedstawiciele Zakładu Technologii Koksowniczych – dr inż. Bartosz Mertas oraz mgr inż. Tomasz Micorek, odbyli wizytę w koksowni Tata Steel w Ijmuiden. Wizyta odbyła się na zaproszenie firm HeatTeq Refractories Service oraz Ovenbouw Holland Group zajmujących się remontami pieców przemysłowych, od projektowania, poprzez engineering, po wykonawstwo.

Celem wizyty było zapoznanie się z innowacyjną technologią remontu ścian komór koksowniczych, realizowanego z użyciem modułowego systemu z krzemionki topionej o zerowej rozszerzalności. W czasie wizyty prowadzona była końcowa faza odbudowy pięciu ścian grzewczych. Zakres remontu obejmował obszar całych ścian grzewczych, od posadzki po strop, przy czym strefa regeneratorów utrzymywana była w stanie gorącym.

Głównymi zaletami tej technologii jest:

  • skrócenie czasu trwania odbudowy dzięki modułowej budowie elementów,
  • skrócenie czasu rozgrzewania dzięki zastosowaniu krzemionki topionej o zerowej rozszerzalności,
  • zwiększona wytrzymałość i szczelność dzięki mniejszej ilości spoin,
  • zwiększone właściwości termiczne (przewodność cieplna).

Wyjazd ten pozwolił pracownikom Instytutu zebrać nowe doświadczenia w zakresie technologii remontowej, nie stosowanej jak dotąd w Polsce, jak również nawiązać kontakty i wymienić poglądy z przedstawicielami branży z zagranicy.

W drugiej części wizyty odbyło się spotkanie z przedstawicielami koksowni Tata Steel. W trakcie spotkania przedstawiony został zakres prac realizowanych w ITPE dla branży koksowniczej, w szczególności w zakresie oceny węgli pod kątem generowania ciśnienia koksowania, dodatków pochodzenia bio do mieszanek węglowych oraz pomiarów emisji niezorganizowanej.

Na trzecim zdjęciu odbudowa ścian grzewczych za pomocą
modułów z krzemionki topionej, źródło:
www.heatteq.comPrzygotował: Bartosz Mertas
Zakład Technologii Koksowniczych