W ostatnich dniach został opublikowany Raport Polskiego Alarmu Smogowego Programy dotacyjne wspierające wymianę urządzeń grzewczych w latach 2019-2022 – analiza dla gmin województwa śląskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego.

Jak wynika z raportu Polska wciąż należy do niechlubnej światowej czołówki państw mierzących się z problemem smogu. Szacuje się, że w Polsce użytkowanych jest wciąż około 3 milionów tak zwanych „kopciuchów”.

Na podstawie informacji przedstawionych przez PAS w okresie 2019-2022 w województwie śląskim złożono najwięcej wniosków o wymianę starych urządzeń grzewczych – prawie 154 tys., w małopolskim 85 tys., natomiast w mazowieckim 64 tys.

Na Śląsku najwięcej wniosków złożono w następujących gminach:

  • Katowice – 6626,
  • Rybnik – 5436,
  • Wodzisław Śląski – 4434.

Jak wynika z raportu działania edukacyjne oraz projekty ochrony powietrza podejmowane w województwie również przez naszą jednostkę przynoszą korzystne rezultaty środowiskowe.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową dotyczącą aspektów kontroli, przepisów uchwał antysmogowych oraz metodyki wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych.Przygotowała: Karolina Wodzisławska-Pasich
Zakład Ochrony Powietrza