Budowa pierwszej przemysłowej instalacji wychwytu CO2 z produkcji cementu w Wielkiej Brytanii

Heidelberg Materials UK

Technologia Mitsubishi Heavy Industries jest wdrażana przez wiodącego światowego producenta cementu Heidelberg Materials UK

Mitsubishi Heavy Industries (MHI) i Worley zdobyły kontrakt FEED (z ang. Front-End Engineering Design) na pierwszą w Wielkiej Brytanii instalację do wychwytu CO2 w zakładzie produkującym cement.

Projekt zlokalizowany w Cementowni Padeswood w Flintshire (Wielka Brytania) jest częścią klastra Hynet CCUS (z ang. Carbon Dioxide, Capture, Utilization & Storage), który ma na celu przechwytywanie i składowanie do 800 tys. ton CO2 rocznie. Zakłada się, że nowa instalacja wykorzystująca opatentowaną technologię wychwytywania CO2 Advanced KM CDR Process, opracowaną wspólnie przez firmy MHI i The Kansai Electric Power Co, rozpocznie działalność w 2028 roku. Ta inicjatywa współgra ze zobowiązaniem Heidelberg Materials UK do osiągnięcia do 2050 roku zerowych emisji netto dwutlenku węgla i umożliwi produkcję cementu o zerowym bilansie węglowym, przyczyniając się do dekarbonizacji przemysłu cementowego.

Projekt ten, wspierany przez brytyjski rząd w ramach działań na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto dwutlenku węgla, podkreśla wysiłki kraju w rozwijaniu infrastruktury CCUS i promowaniu dekarbonizacji w wysoce emisyjnym, a jednakże krytycznym dla rozwoju gospodarczego świata przemyśle cementowym.


Chcąc reagować na zmienność cen kopalnych nośników energetycznych, przedsiębiorstwa energochłonne mogą optymalizować własny bilans energetyczny w ramach szeroko pojętej gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W Instytucie Technologii Paliw i Energii funkcjonuje Zakład specjalizujący się w konsultingu z zakresu GOZ, pomagający przedsiębiorstwom w optymalizacji procesów przemysłowych.

Zapraszamy do kontaktuPrzygotował: Mateusz Kochel
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym