18.12.2023 w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się VII MYSŁOWICKA KONFERENCJA DOTYCZĄCA NISKIEJ EMISJI I ZAGROŻEŃ Z NIĄ ZWIĄZANYCH. Jak co roku organizatorzy zadbali, aby wydarzenie było ciekawe dla szerokiego grona uczestników. W trakcie konferencji przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprezentował możliwe źródła dofinansowania czy wręcz sfinansowania przedsięwzięć mających na celu ograniczenie energochłonności budynków i instalację ekologicznych źródeł ciepła (szeroko pojętą termomodernizację budynków). Natomiast przedstawiciel Politechniki Śląskiej w ciekawy sposób przedstawił możliwość rozwoju sektora ogrzewnictwa indywidualnego jak i energetycznego pod kątem wykorzystania OZE oraz trendów rozpoczynającej się na naszych oczach transformacji energetycznej. Dodatkowo można było się dowiedzieć na co zwrócić uwagę w przypadku podjęcia decyzji o zmianie źródła ogrzewania na pompę ciepła, co jak sądzę wielu uczestnikom konferencji pozwoli w przyszłości na ominięcie kosztownych błędów mogących wystąpić podczas realizacji tego typu inwestycji.

Pozostali prelegenci zaprezentowali m.in. zagrożenia związane z użytkowaniem tradycyjnych źródeł ciepła wykorzystujących procesy spalania paliw, możliwości zapobiegania tym zagrożeniom, szczegóły kontroli związanych z obowiązującą w województwie śląskim tzw. ?Uchwałą Antysmogową?, czy działania prowadzone w ostatnich latach przez poszczególne jednostki działające w regionie na potrzeby poprawy jakości powietrza.

Ze strony Instytutu Pani dr inż. Katarzyna Matuszek przedstawiła działania ITPE na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia niskiej emisji, w tym ofertę pośrednio skierowaną do mieszkańców Mysłowic i Metropolii, związaną m.in. z uatrakcyjnieniem prowadzonych szkoleń i imprez promujących poprawę jakości powietrza w regionie.

Konferencję zakończyło wręczenie nagród laureatom konkursu ?Eko Kalendarz? pod hasłem ?Zielone Ekologiczne Mysłowice?.

Gratulując Organizatorom udanego, cyklicznego wydarzenia, życzymy Wszystkim Zdrowych Spokojnych Świąt.Przygotowała: Katarzyna Matuszek
Zakład Ochrony Powietrza