Projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła zakłada przedłużenie do 30 czerwca 2024 roku wsparcia w postaci maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł/MWh netto do obecnego limitu zużycia energii elektrycznej, pomniejszonego o 50%. Przyczyną pomniejszenia ma być obowiązywanie przepisów tylko przez pół roku. Po przekroczeniu limitu zachowana ma być stawka maksymalna na poziomie 693 zł/MWh.

Ochroną mają być objęte m.in. samorządy, podmioty użyteczności publicznej, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolnicy. Ceną maksymalną za prąd objęte są również spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.

Ponadto, ustawa utrzymuje obecne rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła przez pierwszą połowę roku 2024. Podobnie jak ma to mieć miejsce w przypadku energii elektrycznej, przewidziane dodatki osłonowe mają wynieść 50% obecnych kwot. Dodatkowo kwoty dodatku osłonowego w 2024 r. będą zwaloryzowane wskaźnikiem inflacji za 2022 r.

W czwartek 7 grudnia Sejm przyjął ustawę, za którą zagłosowało 247 posłów, 1 był przeciwko a 197 wstrzymało się. W piątek Senat nie wniósł poprawek do ustawy, a za podjęciem uchwały głosowało 58 senatorów, nikt nie był przeciw a 25 wstrzymało się od głosu. W następnym kroku ustawa trafi do podpisu Prezydenta.Przygotował: Tomasz Billig
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

Źródła:

https://energetyka24.com/elektroenergetyka/wiadomosci/senat-nie-wniosl-poprawek-do-ustawy-o-cenach-energii

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/sejm-przyjal-ustawe-o-ochronie-odbiorcow-energii-w-i-pol-2024-r