British Steel ogłosiło zamknięcie wielkich pieców w swojej fabryce w Scunthorpe. W zamian firma stwierdziła, że planuje zastąpić je dwiema wersjami pieców łukowych. Piece te będą mogły być zasilane energią elektryczną o zerowej emisji. Decyzja wejdzie w życie jeśli uzyska ?odpowiednie wsparcie ze strony rządu Wielkiej Brytanii?. British Steel planuje zbudować jeden nowy elektryczny piec łukowy w Scunthorpe, a drugi w zakładzie w Teesside. Istnieje jednocześnie obawa, że przedsiębiorstwo opuści Wielką Brytanię, zostawiając ją bez możliwości produkcji własnej stali. Planuje się, że nowe piece mogą zostać uruchomione pod koniec 2025 r. Na początku tego roku firma podała również, że planuje zamknąć koksownię w swoim zakładzie w Scunthorpe.

Plany ogłoszone przez British Steel w połączeniu z planami Tata Steel spowodują, że Wielka Brytania nie będzie w stanie wytwarzać stali z surowców i będzie niebezpiecznie narażona na sytuację na rynkach międzynarodowych.

To posunięcie firmy British Steel jest podobne do działań konkurencyjnej firmy Tata Steel z początku tego roku, które dotyczyło zamiany dwóch wielkich pieców wykorzystujących węgiel, na piece łukowe w jej zakładzie w Port Talbot.Przygotowała: Małgorzata Wojtaszek-Kalaitzidi 
Zakład Technologii Koksowniczych