7 września 2023 r. pracownicy Zakładu Technologii Koksowniczych odwiedzili Koksownię „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej. Celem wizyty było przyjrzenie się procesowi budowy masywu baterii koksowniczej, który odbywa się tam przy współpracy m.in. z ITPE. To kluczowa inwestycja zarówno dla JSW KOKS, jak i całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przewodnikiem pracowników ZTK po budowie baterii nr 4 był mgr inż. Grzegorz Jakubina, który jest kierownikiem projektu dotyczącego budowy baterii ze strony Instytutu. Po uzyskaniu wszystkich koniecznych zgód, G. Jakubina oprowadził pracowników ITPE po wszystkich zakamarkach nowo budowanej baterii. Pracownicy mieli okazję zobaczyć konstrukcję kanałów skośnych, kolektora i komina dymowego, a także skomplikowaną konstrukcję trzonu baterii koksowniczej. Była to niepowtarzalna okazja zobaczenia konstrukcji pieców koksowniczych, które po rozgrzaniu, miejmy nadzieję, będą pracowały nieprzerwanie przez dziesiątki lat.

Spółka JSW Koks pozyskała 100 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację baterii. Ta jakże skomplikowana wielomilionowa inwestycja ma zakończyć się w 2024 r.Przygotowała: Małgorzata Wojtaszek-Kalaitzidi 
Zakład Technologii Koksowniczych