W dniach 07-08 września 2023 r. w Hotelu Kotarz Spa & Wellness w Brennej odbyła się XVI konferencję naukowo-techniczną pt. ?Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym – urządzenia grzewcze dla ogrzewnictwa indywidualnego?.

Wydarzenie organizowane przez Instytut Technologii Paliw i Energii (wcześniej Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla) wraz z Instytutem Energetyki już od ponad 15 lat jest najważniejszym wydarzeniem integrującym branżę wytwórców indywidualnych urządzeń grzewczych i w tym roku pierwszy raz odbyło się w formule dwudniowej. Dwudniowa edycja konferencji sprawdziła się na tyle dobrze, że zgodnie z opiniami uczestników,  następną edycję konferencji, również planujemy jako wydarzenie dwudniowe.

W trakcie konferencji poruszono następujące główne tematy dotyczące:

  • zapisów Uchwał Antysmogowych w kontekście rozwoju nowych usług branży,
  • bazy danych o produktach EPREL,
  • wprowadzenia nowego wydania normy PN-EN 303-5:2023,
  • sytuacji geopolitycznej, pod kątem nowych szans dla branży kotlarsko-paliwowej,
  • prognoz dla rynku pomp ciepła we współpracy z urządzeniami wyposażonymi w paleniska,
  • programów dotacyjnych i kontrolnych urządzeń grzewczych wprowadzanych na rynek,
  • nowej oferty paliw niskoemisyjnych,
  • prac przygotowawczych do wprowadzenia legislacyjnych uregulowań rynku biomasy opałowej,
  • miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń oraz biokominków.

Dzięki wysokiej frekwencji naszych przyjaciół, współpracowników i klientów konferencja stanowiła wyważone i perspektywiczne forum wymiany najnowszej wiedzy i doświadczeń praktycznych istotne z punktu widzenia przedstawicieli branży kotlarskiej, kominkowej, zduńskiej i kominiarskiej oraz branży biomasowych i węglowych paliw stałych.

Trudno opisać wszystkie kwestie merytoryczne poruszane w trakcie konferencji, jednak należy zwrócić uwagę, że preferowaną metodą na odnalezienie się w tak dynamicznie zmieniającym się świecie, jest przede wszystkim elastyczność w dopasowaniu się do wymagań klienta, często trudnego i wymagającego. Nie jest to łatwe, ale konieczne. A biorąc to pod uwagę już dziś zapraszamy do przeglądania naszej strony internetowej oraz konta na facebooku. Rzeczywistość, w której przyszło nam żyć i pracować jest bardzo dynamiczna i nieprzewidywalna, jednak mamy nadzieję, że za rok zaprosimy Państwa na XVII już edycję naszej konferencji, gdzie jak zawsze dołożymy wszelkich starań, by bezpośrednio lub pośrednio wspierać Państwa działania i wykonywane prace.

Materiały konferencyjne opublikujemy wkrótce na stronie konferencji.

Krótki fotoreportaż:Przygotowała: Katarzyna Matuszek
Zakład Ochrony Powietrza