Od dziś przez dwa tygodnie w Dubaju odbywa się światowy szczyt klimatyczny COP28. Konferencja ta jest organizowana przez ONZ i ma na celu omówienie działań, które mogą pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. W tym roku szczyt odbywa się w kraju, który jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie.

Na światowym szczycie klimatycznym COP28 omawiane tematy będą dotyczyć wielu kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi. Oto kilka najważniejszych z nich:

  1. Globalny remanent (ang. Global Stocktake)
    Globalny remanent przedstawia o ile do dziś udało się ograniczyć emisję poszczególnym państwom, które zobowiązały się do konkretnych redukcji w podpisanym przez siebie Porozumieniu Paryskim. Według wstępnych szacunków UNFCCC, dotychczasowe wyniki znacznie odbiegają od założonych celów.
  1. Fundusz strat i zniszczeń (ang. Loss and Damage Fund)
    Loss and Damage Fund to fundusz, który ma na celu pomóc krajom mniej rozwiniętym w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych. W tym roku zostanie określone, które bogate państwa będą partycypować w kosztach, a które będą beneficjentami funduszu.
  1. Globalne ograniczenie emisji metanu
    Redukcja emisji metanu jest najszybszą metodą na ograniczenie wzrostu globalnej temperatury. Metan ma około 80 razy silniejszy wpływ na zatrzymywanie ciepła w atmosferze w ciągu pierwszych 20 lat po uwolnieniu, w porównaniu do CO2. Chociaż metan ulega rozkładowi w ciągu około 12 lat, jego skuteczność w zatrzymywaniu ciepła jest większa w krótszym okresie.
    Emisja metanu w procesie wydobycia ropy i gazu (odwierty), ma znaczny wpływ na efekt cieplarniany, zwłaszcza jeśli infrastruktura wydobywcza jest niesprawna. Podczas COP27 ponad 80 krajów zobowiązało się ciąć emisje metanu, jednak badania satelitarne pokazały, że istnieją takie punkty na mapie świata, gdzie dochodzi do niekontrolowanych wycieków do atmosfery. Panel metanowy organizowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie podczas COP28, stanowi kolejny krok w działaniach na rzecz redukcji emisji metanu.
  1. Międzynarodowy sojusz dekarbonizacyjny (ang. Global Decarbonization Alliance)
    Ten międzynarodowy sojusz skupia się na przyspieszeniu działań w sektorze przemysłowym, który jest drugim największym źródłem emisji gazów cieplarnianych na świecie. Prezydencja emiracka chce, by firmy energetyczne i państwa naftowe zadeklarowały swoje cele redukcyjne. Nie chodzi tu jednak o wycofanie paliw kopalnych, a ścięcie emisji z operacji firm energetycznych związanych z wydobyciem, czy transportem swoich produktów.
  1. Odejście od węgla i innych paliw kopalnych
    Podczas COP27 ponad 80 krajów poparło propozycję stopniowego zaprzestania stosowania paliw kopalnych, które odpowiadają za około trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych. Jednak propozycja została rozmyta przez państwa, które produkują najwięcej ropy i gazu, w tym Rosję i Arabię Saudyjską. W tym roku negocjatorzy ponownie mają zająć się tematem.
  1. Ochrona lasów
    Podczas COP28 omówione zostaną również sposoby, technologie i innowacje dotyczące ochrony lasów, które są ważnym elementem w walce ze zmianami klimatycznymi. Zostaną wyłonione kraje posiadające znaczne zasoby w postaci lasów, które mogą zwiększyć swoje zobowiązania w zakresie ich ochrony.
  1. Bezpieczeństwo żywnościowe i obniżenie emisji z rolnictwa
    Zmiana klimatu ma poważny wpływ na rolnictwo, powodując straty w rolnictwie z powodu susz, powodzi i innych zjawisk, które niszczą plony. Rolnictwo będzie musiało opracować mechanizmy ochronne, które zmniejszą ryzyko klimatyczne, ale także zmniejszą emisje gazów cieplarnianych w ramach dekarbonizacji. Jednym z proponowanych sposobów na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest zmiana przyzwyczajeń dietetycznych, takich jak redukcja spożycia mięsa i nabiału. Innymi sposobami jest zmiana sposobu uprawy (zwiększenie różnorodności), edukacja i technologia w zakresie rolnictwa, czy zastosowanie rolnictwa zrównoważonego.
  1. Strategia wobec narastających migracji klimatycznych
    Zmiana klimatu ma poważny wpływ na funkcjonowanie krajów globalnego południa, powodując straty w rolnictwie, susze i powodzie. Wiele krajów w Ameryce Południowej, Azji Południowej i Afryce boryka się z tymi problemami, co skłania ludzi do migracji na północ. Ze względu na to, że globalna temperatura będzie rosła, migracje te mogą się nasilić w kierunku północnym, w tym do Europy i Stanów Zjednoczonych. Problem ten zostanie poruszony na COP28.



Przygotował: Aleksander Krótki
Zakład Transformacji Energii