Na świadectwach jakości paliw stałych, jakie otrzymuje nabywca paliwa, można odnaleźć parametr „Zdolność spiekania” oznaczony symbolem RI. Cóż to takiego ta zdolność spiekania? Otóż niektóre węgle wykazują bardzo ciekawą właściwość. Podczas ogrzewania, w temperaturze ok 320°C, ziarna węgla zaczynają mięknąć przechodząc w tzw. stan plastyczny. Przejściu w stan plastyczny węgla towarzyszy intensywne wydzielanie produktów gazowych zawierających duże ilości substancji smolistych. W temperaturze ok. 520°C uplastycznione ziarna węglowe „powracają” do stanu stałego tworząc półkoks. W zależności od typu węgla, ziarna węglowe mogą uplastyczniać się tylko powierzchniowo, a w skrajnych przypadkach tworzyć gęstą płynną masę. Konsekwencją tego zjawiska jest spiekanie się ziaren węgla z utworzeniem konglomeratów/spieków węglowych. Spiekalność węgla jest bardzo pożądaną cechą dla węgli będących surowcem do produkcji koksu, natomiast w przypadku węgli służących do celów energetycznych, czyli spalanych w kotłach o różnej mocy, spiekalność jest cechą niekorzystną. Węgle wykazujące cechę spiekania tworzą w paleniskach spieki, a w przypadku węgli o bardzo dużej spiekalności wręcz bryłki węglowe. Spieczone bryłki węgla ograniczają dostęp powietrza do ich wewnętrznej powierzchni, zmniejszając efektywność spalania i zwiększając ilość tzw. niedopału czyli niespalonego węgla w popiele (pozostałości po spalaniu).

Miarą zdolności spiekania jest parametr o nazwie RI (liczba Rogi albo z ang. Roga Index). Pomiar polega na skoksowaniu/spiekaniu próbki węgla z antracytem w umownych warunkach, a wartość indeksu określa się na podstawie wytrzymałości uzyskanego w trakcie badania koksiku. Wartość wskaźnika spiekalności wyraża się w liczbach całkowitych, gdzie RI=0 oznacza brak spiekalności, a im wyższa wartość wskaźnika, tym większą spiekalnością charakteryzuje się węgiel. Zdolność spiekania węgli przeznaczonych do spalania w kotłach gospodarstw domowych nie powinna być wyższa niż RI=20.

ITPE posiada kompetentną i wykwalifikowaną kadrę oraz niezbędną infrastrukturę i akredytowane laboratoria pozwalające na kompleksowe badania wszystkich parametrów jakościowych oraz technologicznych paliw stałych. Zachęcamy do sprawdzenia naszych możliwości.


Ideą Węglowego ABCadła jest przybliżenie użytkownikom paliw węglowych, podstawowych informacji dotyczących właściwości opału wykorzystywanego w gospodarstwach domowych.

Linki do poprzednich odcinków Węglowego ABCadła poniżej:

Węglowe ABCadło

Węglowe ABCadło C ? jak części lotne

Węglowe ABCadło P ? jak popiół

 



 

Przygotował: Tomasz Radko
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym