Klasyczny proces koksowania wsadu węglowego prowadzony w konwencjonalnych bateriach koksowniczych prowadzi do wytworzenia koksu, jako produktu zasadniczego oraz lotnych produktów koksowania, takich jak surowy gaz koksowniczy, benzol, smoła oraz ewentualnie siarczan amonu lub siarka. O ile koks po wyjściu z komory koksowniczej i wychłodzeniu (na mokro lub sucho) jest prawie go towy to sprzedaży, o tyle lotne produkty koksowania poddane muszą zostać skomplikowanej obróbce w oddziale węglopochodnych. Jednocześnie wpływy ze sprzedaży oczyszczonego gazu koksowniczego i produktów węglopochodnych stanowią niewielką część przychodów. Procesy oczyszczania gazu koksowniczego, obliga toryjne ze względów ekologicznych i technologicznych mogą być przez to obciążeniem kosz towym produkcji koksu. Koncepcje zaniechania aktualnie s tosowanej technologii chłodzenia i oczyszczania gazu koksowniczego zmierzają w kierunku koksowni dwuproduk towej, w której produktem zasadniczym jest koks a dodatkowymi, alternatywnie: produkcja pary technologicznej, produkcja energii elektrycznej przy wykorzystaniu turbiny parowej.

Jej zasadniczym jednak atutem jest praktycznie całkowita redukcja emisji zanieczyszczeń do o toczenia z zamknięć komór koksowniczych w ciągu całego procesu koksowania. W technologii tej bowiem, w odróżnieniu od klasycznej technologii koksowania, całość procesu koksowania w komorach koksowniczych prowadzona jest na podciśnieniu, z dopuszczalnym częściowym spaleniem węgla i produkowanego koksu w obecności zasysanego do komory z zewnątrz powietrza.

Technologia koksowania dwuproduk towego s tosowana jest obecnie w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Brazylii i Australii czy wkroczy do Europy a może w Polsce?

Więcej szczegółów w artykule z czasopisma Piece przemysłowe i kotły.

 



Au tor: Grzegorz Jakubina
Zakład Technologii Koksowniczych
kontakt: gjakubina@itpe.pl