W dniu 13 lutego 2019 roku na terenie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla odbyło się spotkanie robocze dotyczące postępów w realizacji projektu ZONE „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”, który współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach I konkursu GOSPOSTRATEG.

Celem projektu jest wypracowanie i przetes towanie koncepcji zintegrowanego systemu wspierającego działania ograniczające niską emisję. Celem praktycznym projektu jest wypracowanie założeń, przygo towanie pro totypu i przetes towanie narzędzia informatycznego – zintegrowanego systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji w Polsce wraz z Bazą wiedzy – pozwalającego na przełamanie bariery dostępu do informacji kluczowych dla potrzeb podejmowania decyzji przez poszczególne agendy i administrację publiczną różnych szczebli o kształcie i intensywności polityk i programów wspierających walkę z niską emisją sek tora komunalno-by towego w Polsce. W ramach projektu zostanie przygo towany projekt s tosownych regulacji prawnych osadzających istnienie systemu wsparcia polityk i programów ograniczenia niskiej emisji w przepisach prawa, definiujących poszczególnych interesariuszy w tym dostawców danych do systemu i zapewniających jednocześnie systematyczną aktualizację danych zbieranych do systemu, co pozwoli na utworzenie Zintegrowanego systemu wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele realizującego projekt Konsorcjum, w którego skład wchodzą: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (Lider Konsorcjum), Instytut Łączności ? Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ochrony Środowiska ? Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz S towarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.

loga gospostrateg

Głównym celem spotkania było podsumowanie dotychczas osiągniętych rezultatów oraz zaplanowanie dalszych działań związanych z realizacją projektu. Poza owocną dyskusją mery toryczną, Partnerzy mieli również możliwość zapoznania się z zapleczem badawczym Labora torium Technologii Spalania i Energetyki.