Niemiecki rząd dał zielone światło dla ponownego uruchomienia kilku bloków węglowych w ramach działań mających na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Niemczech tej zimy. Spowodowane jest to kryzysem energetycznym oraz faktem, że niemiecka energetyka nie może już polegać na energetyce gazowej (gazie z Rosji), nieregularnej pracy OZE, a także wyłączeniem elektrowni atomowych (4 GW mocy) w kwietniu tego roku w ramach programu wygaszania atomu.

Ministerstwo Gospodarki w Berlinie poinformowało, że kilka bloków węglowych obsługiwanych przez firmy energetyczne RWE i LEAG w ich elektrowniach Niederaußem, Neurath i Jaenschwalde zostanie tymczasowo reaktywowanych do marca przyszłego roku. Rozporządzenie zostało przyjęte przez rząd w środę 4 października.

Elektrownie te pracowały również zeszłej zimy, a w minionym sezonie letnim pozostawały w stanie gotowości. Dane rządowe wykazały, że około 1,9 GWh energii elektrycznej zostało wyprodukowane z węgla w ubiegłym sezonie grzewczym. W 2022 r. podjęto decyzję o demontażu farmy wiatrowej w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia w celu rozbudowy pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego prowadzonej przez giganta energetycznego RWE.

Rząd w Berlinie zapowiedział również, że do lata 2024 r. przedstawi propozycje dotyczące sposobu zrównoważenia zwiększonych emisji CO2, które reaktywowane elektrownie węglowe będą generować zimą. Podkreślił również, że pozostaje zaangażowany w stopniowe wycofywanie wszystkich elektrowni węglowych w kraju do 2030 roku.

Czy zatem przyspieszone tempo dekarbonizacji przemysłu europejskiego jest w czasach kryzysu słuszną decyzją? Przypominamy, że nasza energetyka ? mimo szybkiego rozwoju OZE ?  w ok. 67,5% (dane za 08/2023) opiera się na węglu, który stanowi wciąż kluczowy element krajowego bezpieczeństwa energetycznego.


Instytut Technologii Paliw i Energii jest prekursorem badań nad efektywnym i ekologicznym wykorzystaniem paliw kopalnych, odnawialnych i alternatywnych w gospodarce. W świetle unijnej polityki dekarbonizacyjnej stale podejmuje wysiłki ukierunkowane na rozwiązywanie wyzwań techniczno-ekonomicznych i społecznych, związanych z energetycznym wykorzystaniem węgla. Jest pionierem technologii wychwytu CO2 ze spalin (współpraca z TAURON) oraz jego zastosowaniem jako surowca w innych procesach przemysłowych. W świetle rosnących cen za emisję CO2 wykorzystanie w skali przemysłowej tych rozwiązań staje się coraz bardziej uzasadnione ekonomicznie i uważamy, że warto podążać w tym kierunku.



Przygotował: Grzegorz Nowicki
Zakład Technologii Koksowniczych

Źródło:

https://www.powermag.com/germany-restarts-coal-fired-generation-to-support-winter-power-supply/
https://balkangreenenergynews.com/germany-again-resorts-to-coal-to-avert-winter-power-shortages/
https://www.rynekelektryczny.pl/produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce/