Jedną ze standardowych usług Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla – Zakładu Technologii Koksowniczych jest normalizacja parametrów hydrauliczno-temperaturowych pracujących baterii koksowniczych, pozwalająca osiągnąć i utrzymać optymalne parametry jej pracy, z punktu widzenia jakości produktów koksowania, trwałości konstrukcji oraz ograniczenia energochłonności procesu i emisji zanieczyszczeń do o toczenia.

Szczegółowy zakres wykonywanych prac podczas procesu normalizacji został omówiony w artykule. Poniżej (bazując na doświadczeniach z prowadzonych przez IChPW prac regulacyjnych na eksploa towanych obecnie bateriach) przedstawiono osiągane efekty ekonomiczne tych prac.

Wyniki prowadzonych prac regulacyjnych na bateriach różnych konstrukcji i różnych zdolnościach produkcyjnych – celem wygodniejszego odniesienia się do innych baterii –  uśredniono i przedstawiono dla baterii koksowniczej o zdolności produkcyjnej 500 tys. Mg koksu na rok. Wstępne parametry technologiczne baterii koksowniczej oraz uzyskane efekty przedstawiono na schemacie, zakładając utrzymanie tych war tości przez okres roku eksploatacji baterii w niezmienionych warunkach eksploatacyjnych. Przyję to tu minimalny poziom 0,5 zł/m3 ceny jednostkowej gazu koksowniczego, która waha się aktualnie w przedziale ?0,5÷1,0 zł/m3gazu.

Powyższe dane zbliżone są do poziomów uzyskiwanych na średnio wyeksploa towanych bateriach koksowniczych o dobrym stanie technicznym. Dla znacznie wyeksploa towanych baterii koksowniczych, energetyczne jak i eksploatacyjne parametry ich pracy są przeważnie znacznie gorsze, a co za tym idzie późniejsze pozytywne efekty przeprowadzonej regulacji znacznie korzystniejsze (nawet kilkukrotnie!!).

Prowadzenie grun townej normalizacji parametrów hydrauliczno-temperaturowych układu opalania każdej baterii koksowniczej zawsze przynosi pozytywne skutki eksploatacyjne i ekonomiczne. Szczególnie widoczne efekty tych prac można odno tować na bateriach znacznie wyeksploa towanych, Za przykład może tu posłużyć bateria koksownicza systemu zasypowego nr 11 (wymiarach komór 16,0 x 7,0 x 0,41 m) znajdująca się w Zakładzie Liberty Ostrava a.s. w Czechach, która dzięki podejmowanym przez IChPW systematycznym (co 2÷3 lata) działaniom normalizacyjnym w połączeniu z właściwymi pracami profilaktycznymi i remon towymi cechuje się stabilną eksploatacją od ponad 40 lat  (od X.1981 r.), mimo oczywistych oznak jej wyeksploa towania.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla – Zakład Technologii Koksowniczych, zachęca do szerokiej współpracy wszystkie zainteresowane Zakłady Koksownicze, która na pewno przeniesie (poza poprawą jakości eksploatacji baterii koksowniczych) również wymierne korzyści ekonomiczne. TO SIĘ PO PROSTU OPŁACA!

 



Au tor: Grzegorz Nowicki
Zakład Technologii Koksowniczych
kontakt: gnowicki@itpe.pl