8 czerwca 2024 w Parku Śląskim zorganizowano rodzinny piknik „Błękitny ekoFest”, będący częścią Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej, na którym obecne było również nasze stoisko. Jako uczestnik projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit!”, koordynowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, prezentowaliśmy nasz mobilny sprzęt do pomiaru stężeń zanieczyszczeń z palenisk domowych oraz dostarczaliśmy rzetelnych informacji na temat:

  • problematyki jakości powietrza,
  • wykorzystania dronów do pomiaru stężeń zanieczyszczeń powietrza.

Realizowaliśmy również pokazy lotów pomiarowych z wykorzystaniem naszych dronów emisyjnych nad emitorem przenośnego paleniska na paliwo stałe, które cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Poza tym na uczestników pikniku czekały różnorodne atrakcje, w tym sektory sportowy, kulturalny, wystawienniczy i edukacyjny. W programie znalazło się 37 stoisk, 22 wykłady, pokazy i treningi sportowe, występy zespołów tanecznych i wokalnych, warsztaty, eksperymenty naukowe, gry i konkursy. Dodatkowo, można było wziąć udział w ćwiczeniach indoor cyclingu, silent fitness, jogi, biegu z maratończykami oraz treningach karate. Inne atrakcje obejmowały plener malarski, obserwację Słońca oraz pokazy sprzętu strażackiego i ratownictwa medycznego.Przygotował: Rafał Bigda
Zakład Ochrony Powietrza