Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkali się w Stanach Zjednoczonych z amerykańską minister energii Jennifer Granholm. Rozmowy dotyczyły między innymi budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jesteśmy już bardzo blisko wyboru zagranicznego partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu – powiedział Sasin po spotkaniu. Jak przekazał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin „spotkanie dotyczyło naszych wspólnych projektów w zakresie energetyki jądrowej”.

Historia budowy elektrowni atomowej w Polsce jest bardzo długa, bo zaczęła się w sierpniu 1971 roku, kiedy została podjęta decyzja o rozpoczęciu budowy elektrowni wyposażonej w cztery reaktory typu WWER-440 o łącznej mocy 1600 MW. Jeszcze w tym samym roku jako docelowe miejsce budowy elektrowni została wybrana wieś Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim. Plany były ambitne ? w latach 80. chciano w Polsce wybudować ok. 10 reaktorów jądrowych (Żarnowiec, Warta-Klempicz, Kopań, Nowe Miasto, Małkinia, Wyszków, Chotcza i Gościeradów). Budowę elektrowni w Żarnowcu rozpoczęto w 1982 roku. Prace postępowały szybko i sprawnie. Według oficjalnych statystyk w budowie brało udział 50 firm i ponad 6,5 tys. osób. Rozbudowywano sąsiednie miasta, aby przyjmować kolejnych pracowników. Termin uruchomienia pierwszego reaktora planowano na 1991 rok. Jednak w 1990 budowa została przerwana [2].

W tym miejscu należy zaznaczyć, że sąsiedzi Polski z powodzeniem korzystają z energii wytwarzanej z atomu (rysunek) i liczymy na to, że jak najszybciej dołączymy do ich grona.

 Autor: Paweł Okarmus
Zakład Technologii Koksowniczych
kontakt: pokarmus@itpe.pl

Źródła: