Produkcja i sprzedaż pelletu z biomasy to w Polsce i Europie coraz dynamiczniej rozwijający się rynek. W dniach 19-20 września br. konferencja zrzeszająca przedstawicieli krajowej i europejskiej branży pelle towej pod nazwą ?Forum Pelletu? miała miejsce w Rawie Mazowieckiej. W Konferencji uczestniczyło ponad 100 uczestników, reprezentujących krajowych producentów i dystrybu torów pelletu, producentów i dystrybu torów kotłów, pieców i palników na pellet, dostawców technologii i urządzeń do pelle towania a także firmy certyfikujące oraz krajowe i europejskie s towarzyszenia producentów pelletu.

W trakcie spotkania zaprezen towane zostało urządzenie do badania wytrzymałości mechanicznej pelletu ? PELTEST, zbudowane na podstawie wzoru użytkowego opracowanego w ICHPW i objętego ochroną paten tową UPRP. Referat  pt. ?Wytrzymałość peletów z biomasy – is totnym parametrem dla producentów i odbiorców? wygłosił Mariusz Mastalerz, kierownik ds. technicznych Zespołu Labora toriów IChPW, zaprezen tował on także zasadę działania urządzenia na przykładowej próbie pelletu z biomasy.

Opracowane w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla urządzenie PELTEST spełnia wymagania normy PN-EN ISO 17831-1:2016-02. Badanie wytrzymałości mechanicznej pelletu urządzeniem Peltest pozwala na kontrolę przedprodukcyjnej partii pelletu, umożliwia optymalizację procesu pelle towania, zapewnia bieżącą kontrolę jakości produktu końcowego, pozwala na kontrolę kluczowego parametru przy certyfikacji Enplus, pozwala na kontrolę jakości dostarczanego biopaliwa.

Biopaliwa stałe oferowane wytwórcom energii elektrycznej, a w szczególności pellety, powinny charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. Pellety o słabej wytrzymałości stają się materiałem sypkim, stwarzającym problemy logistyczne i eksploatacyjne. Sypki materiał biomasowy niesie ze sobą również wzrost ryzyka zapłonu bądź wybuchu. Nierzadko materiał sypki dodawany jest przez nieuczciwych dostawców do partii pelletu, co wykazywały częs to kontrole dostaw biomasy realizowane przez IChPW na zlecenie producentów energii. Badanie wytrzymałości mechanicznej pelletu realizowane na miejscu jego dostawy pozwala na kontrolę jakości dostarczanego biopaliwa a w konsekwencji preferowanie tych wytwórców i dostawców, którzy zapewnią odpowiednią jego jakość, co przełoży się na bezproblemową eksploatację urządzeń a także wiarygodne rozstrzyganie potencjalnych sporów transakcyjnych związanych z jakością paliwa.

Na konferencji przedstawiono ofertę kompletną tj.: sprawdzone urządzenie do badania wytrzymałości mechanicznej pelletu, znormalizowaną akredy towaną me todę badawczą, zaplecze serwisowe i szkoleniowe dla odbiorców. Oferta ta spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników konferencji.

Za produkcję i dystrybucję tego urządzenia odpowiedzialna na podstawie zawartej z Instytutem umowy licencyjnej firma TESTCHEM, będąca producentem i dostawcą zau tomatyzowanych systemów pobierania i przygo towywania reprezentatywnych próbek labora toryjnych ? próbobiorników węgla, biomasy, paliw alternatywnych.  W swojej ofercie posiada również  młynki i kruszarki labora toryjne, układy chłodzenia, prasy. W energetyce zawodowej znane i cenione są realizacje w pełni zau tomatyzowanych rozwiązań logistycznych obsługujących przyjmowanie dostaw biomasy w Elektrowni Konin, Elektrowni Szczecin, EC Fortum w Częs tochowie. Na konferencji firmę TESTCHEM reprezen tował p. Bartłomiej Poślednik, Dyrek tor ds. Techniczno ? Handlowych.

Zainteresowanych urządzeniem PELTEST zapraszamy do bezpośredniego kontaktu!

Sala obrad forum      S toisko informacyjne      Ulotka PELTEST