Po wielu miesiącach negocjacji brytyjskiemu Liberty Steel udało się wygrać przetarg na przejęcie węgierskiej huty stali Dunaferr. Firma zaoferowała 55 milionów euro (60,5 miliona dolarów) za przedsiębiorstwo, o czym poinformował Argus Media. W ostatniej rundzie licytacji uczestniczyły tylko Liberty Steel oraz Vulcan Steel, prywatna firma z Mauritiusu. Wnioski o przetarg od innych uczestników, takich jak ukraińska grupa Metinvest, szwajcarska Trasteel Trading Holdind i węgierska Trinec Property, zostały wykluczone w czerwcu.

Według węgierskiego portalu Duol, węgierskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego oświadczyło, że udane przejęcie Dunaferr to ważny krok, ale trudna praca dopiero się rozpoczyna. „Rząd zobowiązuje się do wyjątkowej transformacji środowiskowej na rzecz przyszłości przemysłu stalowego. Zakład wymaga reorganizacji, konieczne są znaczące ulepszenia w produkcji wyrobów o wyższej wartości dodanej, nowoczesne zmiany technologiczne na miarę XXI wieku i produkcja stali przyjaznej dla środowiska” ? głosi komunikat. Ministerstwo przypomniało również, że Dunaferr jest ważnym graczem w przemyśle ciężkim jak i dużym pracodawcą w regionie. Jednocześnie przemysł stalowy jest sektorem strategicznym, który stanowi priorytet dla rządu.

Pod koniec grudnia 2022 roku Sąd Miejski w Budapeszcie podjął decyzję o likwidacji Dunaferr ISD. Poprzedziły to zmiany w węgierskim Kodeksie Upadłości, zatwierdzone przez rząd. Zakład otrzymał tymczasową administrację. Jak wcześniej podał GMK Center, huta stalowa była nieczynna od trzeciego kwartału 2022 roku. W grudniu 2022 roku władze węgierskie poprosiły Liberty Steel o dostarczenie węgla do Dunaferr, aby uniknąć zamknięcia koksowni zakładu. Ograniczone ilości węgla zostały dostarczone do firmy dzięki czemu w lutym 2023 roku zakład wznowił działanie wielkiego pieca nr 2 oraz zimnej walcowni, w marcu ? walcowni gorącej. W czerwcu 2023 roku Dunaferr nadal pracowała w warunkach ograniczonej zdolności produkcyjnej, ponieważ wciąż trwał proces przetargowy. Według źródeł związków zawodowych i innych osób związanych z firmą, walcownie zakładu były nieczynne, a ich działalność miała zostać wznowiona w połowie lipca. Zakład ma zdolność produkcji walcowanej stali wynoszącą 2 miliony ton rocznie, lecz aktualnie zakład produkuje jedynie w 20%.Instytut udanie współpracował zarówno z węgierską hutą, realizując nadzór nad remontem baterii koksowniczej jak i z jej nowym właścicielem, który od kilku lat jest również w posiadaniu kompleksu metalurgicznego w Ostrawie, gdzie przez wiele lat prowadzona była kompleksowa regulacji baterii koksowniczych.Przygotował: Grzegorz Różycki
Zakład Technologii Koksowniczych

Źródło: https://gmk.center/en/news/liberty-steel-won-the-tender-to-acquire-hungarian-dunaferr/