W dniach 13 i 14 kwietnia 2023 roku odbyło się w Krakowie seminarium pt. ?Technologie wychwytu CO2 w energetyce i przemyśle?, zorganizowane przez Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Spotkanie było przygo towane w ramach projektu ?Strategia rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO2 w Polsce oraz pilotaż Polskiego Klastra CCUS?, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG III. Seminarium zgromadziło ponad 100 uczestników, ekspertów z różnych dziedzin, naukowców, inżynierów i przedstawicieli przemysłu. W wydarzeniu brał udział wiceminister klimatu i środowiska p. Piotr Dziadzio.

Zgodnie z tematem seminarium obejmowało zagadnienia związane z implementacją technologii wychwytu CO2 ze źródeł przemysłowych, w tym m.in. sek tora energetycznego, cemen towego i chemicznego. Dyskusja obejmowała również ? bardzo ważne w aspekcie możliwości wdrażania tych technologii ? kwestie legislacyjne oraz perspektywy finansowania tego rodzaju aktywności. W ramach wydarzenia oprócz bardzo ciekawych prezentacji odbyły się dwa panele dyskusyjne, dotyczące rozwiązań technologicznych w obszarze wychwytu CO2 oraz statusu projektów wychwytu CO2 w Polsce i na świecie.

Jest nam bardzo miło poinformować, że pracownik ITPE dr inż. Lucyna Więcław Solny brała udział w panelu dyskusyjnym w przedmiocie rozwiązań technologicznych wychwytu CO2. Wygłosiła ona również prezentację pt. ?Komercyjne technologie aminowe usuwania CO2 z gazów procesowych?.

Wśród uczestników tego panelu byli również przedstawiciele firm Air Liquide Polska, Sumi tomo SHI FW oraz Górażdże Cement. W drugim dniu wydarzenia panel poświęcony statusowi projektów CCS pozwolił wysłuchać głosu przedstawicieli PKN Orlen, ArcelorMittal Poland, KGHM Polska Miedź, Veolia, Lafarge Cement, Towarzystwa Gospodarcze Polskie Elektrownie i S towarzyszenia Producentów Cementu.

Duże zainteresowanie sek torów przemysłowych zagadnieniami CCUS wskazuje na to, jak ważną rolę mają odegrać technologie CCUS w transformacji energetycznej gospodarki oraz uzyskaniu neutralności klimatycznej w 2050 r.

Instytut od lat zajmuje się rozwojem technologii wychwytu CO2 ze spalin oraz gazów procesowych i z chęcią podejmuje się współpracy w tym obszarze z innymi jednostkami badawczymi oraz klientami z branż przemysłowych.

Zapraszamy zainteresowanych zagadnieniami CCUS lub ogólnie pojętej transformacji energetycznej do kontaktu i współpracy.

 



Przygo towała: Lucyna Więcław-Solny
Zakład Transformacji Energetycznej