W dniach 11-12 stycznia 2023 r. w ramach projektów PreMa i BioCoke4FAI odbyły się warsztaty hybrydowe na temat: BIOCARBON – zielona alternatywa dla redukcji śladu węglowego produkcji żelazostopów FeMn. Wydarzenie odbyło się w Dolnym Kubinie na Słowacji. Gospodarzem warsztatów był słowacki producent żelazostopów OFZ, a.s. W wydarzeniu wzięło udział 88 osób z 8 krajów (Słowacja, Polska, Norwegia, Francja, Brazylia, Hiszpania, Ukraina, RPA), z czego 50 on-line.

Tematyka warsztatów obejmowała zagadnienia związane z redukcją emisji dwutlenku węgla w przemyśle produkującym żelazostopy poprzez wykorzystanie surowców pochodzenia odnawialnego – bio-węgla.

W ramach warsztatów omówiono wykorzystanie bio-węgla w produkcji żelazostopów, doświadczenia badawcze i przemysłowe związane z próbami wykorzystania bio-węgla, a także zagadnienia związane z jego wytwarzaniem, właściwościami oraz surowcami do jego produkcji. Prezentacje uczestników były bardzo interesujące, a dyskusja bardzo owocna. Jednym z wygłaszanych referatów był referat pracownika naszego Instytutu Michała Rejdaka (Zakład Technologii Koksowniczych) oraz Michała Książka z norweskiego Instytutu Badawczego SINTEF z Trondheim, którzy wspólnie zaprezentowali bieżące rezultaty uzyskane w trakcie realizacji projektu BioCoke4FAI – Bio-coke for ferroalloys industry production.

Podczas dwudniowych warsztatów, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z całym szeregiem ciekawych referatów poruszających zagadnienia związane z ww. tematyką, zarówno z punktu widzenia producentów węgla drzewnego (bio-wegla), jego i potencjalnych użytkowników – producentów żelazostopów oraz jednostek naukowo-badawczych zajmujących się zagadnieniem wytwarzania, oceny parametrów jakościowych i użytkowania tego typu materiałów. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznać się z infrastrukturą technologiczną firmy OFZ a.s, produkującej szeroki asortyment żelazostopów krzemu i manganu, drutów rdzeniowych oraz produktów ubocznych z produkcji żelazostopów.

Tego typu wydarzenia są doskonałą platformą do wymiany poglądów i tworzenia nowych pomysłów proekologicznych.

Instytut był jednym ze współorganizatorów warsztatów. Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom.

Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie: www.biocoke4fai.pl

 Przygotował: Michał Rejdak
Zakład Technologii Koksowniczych