Instytut nawiedziło monstrum!

Ma trzy głowy, zionie ogniem, z każdego łba bucha płomień innego paliwa gazowego ? amoniaku, wodoru i metanu. Monstrum nazywa się MethaHydrAmmon. Próbowaliśmy wezwać na pomoc Heraklesa, który, jak wiadomo, ma sukcesy w okiełznaniu mitycznej Hydry. Niestety, był zajęty i nie przyjął oferty?

Ale, ale? okazało się, że potwór nie jest podobny do Hydry, ale do chińskiego smoka, który w kulturze Dalekiego Wschodu symbolizuje moc i siłę. W istocie, MethaHydrAmmon kryje w swoich trzewiach turbinę gazową, a jego trójelementowy ogon, to trzy korzyści wynikające z użytkowania wspomnianych paliw gazowych, to znaczy ciepło i elektryczność przy zredukowanej emisji CO2.

Po tych opisach proszę (Janusz Lasek) Szanownych Czytelników tego wpisu o zrozumienie, bo tak radosne wieści wyzwalają we mnie ekspresyjne sposoby podzielenia się sukcesem całego zespołu projektowego, którego mam wielką przyjemność być liderem. Po otrzymaniu takich wieści, powstrzymać się od eksplozji zadowolenia i spełnienia po prostu nie umiem.

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż wniosek projektu o tytule ?Zastosowanie mieszanek amoniaku, wodoru i metanu w wielowariantowych systemach mikro-kogeneracyjnych? i akronimie MethaHydrAmmon, został zaklasyfikowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jako wniosek rekomendowany do dofinansowania. Wniosek projektowy złożono wspólnie z partnerem tajwańskim, jednostką naukową o wysokim prestiżu, tj. National Cheng Kung University, w dziesiątym polsko-tajwańskim konkursie na dwustronne projekty badawcze (https://www.gov.pl/web/ncbr/x-konkurs-polsko-tajwanski), ogłoszonym przez NCBR.

 Autorzy: Janusz Lasek, Krzysztof Głód, Krzysztof Supernok, Rafał Fryza
Zakład Transformacji Energetycznej