Samochody elektryczne nie są pozbawione wad. Ich największymi minusami są między innymi stosunkowo niewielki zasięg, długotrwała i częsta konieczność ładowania akumulatorów oraz ograniczona liczba dostępnych stacji ładujących. Być może jednak te największe mankamenty pojazdów elektrycznych będą niebawem rozwiązane i to w dość zaskakujący sposób.

Innowacyjny system ładowania samochodów elektrycznych prosto z drogi ma powstać w Detroit – donosi serwis Eco Watch. Z prądu w drodze będą mogły korzystać pojazdy wyposażone w specjalny bezstykowy odbiornik. By w ogóle cały proces ładowania był możliwy, inżynierowie osadzą w drodze cewki, które wytwarzać będą pole elektromagnetyczne. Wspomniane wcześniej odbiorniki umieszczone pod samochodem będą przetwarzać je na energię elektryczną magazynowaną w akumulatorze pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu ładować będzie można pojazdy zarówno w ruchu, jak i podczas postoju (!).

Już na koniec 2023 roku mają być gotowe pierwsze dwa odcinki drogi, które będą wyposażone w indukcyjne ładowanie baterii w samochodach elektrycznych. Bezprzewodowy elektryczny system drogowy (ERS) będzie zlokalizowany w Ameryce Północnej.

 Autor: Paweł Okarmus
Zakład Technologii Koksowniczych
kontakt: pokarmus@itpe.pl

źródło: https://moto.rp.pl/na-prad/art37620821-droga-stanie-sie-indukcyjna-ladowarka-dla-samochodow-elektrycznych