Nadeszły ciężkie czasy dla branży stalowej. Coraz więcej producentów stali w Europie gasi piece ze względu na bardzo wysokie koszty z jednej strony, a niskie ceny wyrobów i spadek popytu na stal z drugiej.

W tym tygodniu koncern ArcelorMittal poinformował, że w najbliższych tygodniach zamknie dwa wielkie piece w hucie w Bremie w Niemczech i w zakładach w Gijon w Hiszpanii. Jak podano, produkcja w jednym z wielkich pieców w hucie w Bremie zostanie wstrzymana od końca września. W hucie w Hamburgu, gdzie produkuje się walcówkę, część instalacji zostanie wyłączona. Mocno rosnące ceny energii silnie wpływają na konkurencyjność produkcji stali. Dodatkowym czynnikiem jest słabszy popyt ze strony przemysłu samochodowego, a także wysokie opłaty z tytułu emisji CO2. Ponad to, w przypadku niemieckiego przemysłu dodatkowym obciążeniem będzie wprowadzony przez rząd federalny Niemiec solidarnościowy podatek gazowy. W założeniu, ma on zostać przeznaczony na ra towanie firm, które importują gaz ziemny.

W przypadku Francji, jak na razie nie ma planów by zamknąć wielkie piece w hucie w Dunkierce. Jednak jeden piec w tym zakładzie od dłuższego czasu jest trwale wyłączony z eksploatacji. Powodem są wymogi środowiskowe.

Jeśli chodzi o Słowację US Steel 4 września wygasiła wielki piec nr 2 w hucie w Koszycach. Powodem są planowane na dwa miesiące prace serwisowe, ale firma poinformowała, że dos tosuje swój terminarz prac do ?zapotrzebowania konsumentów?. Teoretycznie może to oznaczać zarówno skrócenie jak i wydłużenie prac.

ArcelorMittal Poland ogłosił właśnie, że wyłącza jeden z wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej, ograniczając poziom swojej produkcji w części surowcowej.

Należy zwrócić również uwagę, że to przede wszystkim wysokie ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego znacząco wpływają na ren towność prowadzonego biznesu hutniczego.

Należy przypomnieć, że w październiku 2020 roku poinformowano o ostatecznym zamknięciu części surowcowej huty ArcelorMittal Poland w Krakowie-Nowej Hucie, co oznaczało koniec pracy dla stalowni i wielkiego pieca krakowskiej huty. Spółka przeniosła całą produkcję surowcową do Dąbrowy Górniczej.

 

Więcej na:

 Au tor: Tomasz Micorek
Zakład Technologii Koksowniczych
kontakt: tmicorek@itpe.pl